Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na korzystania z funkcji szyfrowania w celu zabezpieczenia wiadomości wychodzących i przesyłanych danych. Nawet ponad połowa podmiotów deklaruje korzystanie z wszelakich metod szyfrowania, na których czele stoją certyfikaty S/MIME. Wdrożenie ich w organizacji umożliwia m.in. bezpieczny przepływ poczty w organizacji, dzięki szybkiej weryfikacji pochodzenia każdej wiadomości. 

Czym są certyfikaty S/MIME? 

S/MIME (ang. Secure/Multipurpose Internet Mail Extensions) potocznie nazywane również email ID to bezpieczne rozszerzenie poczty elektronicznej umożliwiające podpisywanie i szyfrowanie wiadomości wychodzących tak, aby widoczne były jedynie dla nadawcy i osoby wyznaczonej- odbiorcy. 

Certyfikaty X.509 

Certyfikaty szyfrujące wiadomości na podstawie struktury PKI i wygenerowanych kluczy kryptograficznych zapewniające, że jedynie określony odbiorca jest w stanie rozszyfrować i przeczytać wiadomość za pomocą przydzielonego klucza prywatnego. 

Zawierają najważniejsze informacje o stronie posiadającej certyfikat, dające pewność co do jej tożsamości, m.in.: 

  • Nazwę powszechną (imię i nazwisko / podmiot / inne) 
  • Okres ważności certyfikatu 
  • Informacje o algorytmie użytym do wygenerowania klucza 

Na czym polega szyfrowanie? 

Tak określamy proces przekształcenia zwykłego tekstu na tzw. szyfrogram, możliwy do odczytania jedynie dla strony posiadającej odpowiedni klucz prywatny. Nawet w przypadku trafienia treści do niewłaściwej osoby w wyniku pomyłki czy cyberataku, nie będzie ona możliwa do odczytania dla odbiorcy bez pasującego klucza. 

Na tej zasadzie działają certyfikaty S/MIME i X.509- odbiorca jest w stanie uzyskać dostęp do przesłanych danych jedynie na urządzeniu z zakotwiczonym certyfikatem i odpowiednim kluczem. 

Dlaczego warto? 

Certyfikaty S/MIME dają możliwość nie tylko szyfrowania, ale i dodania cyfrowego podpisu do wysyłanych wiadomości. Podpis cyfrowy złożony pod treścią przesłaną daje pewność, że wiadomość nie została zmodyfikowana i pozwala zweryfikować tożsamość nadawcy. 

Co więcej, do weryfikacji tożsamości nie jest wymagany certyfikat, a jedynie kontrolka S/MIME.  

Wszystkie funkcje znakomicie służą jako tarcza ochronna wewnątrz organizacji, zapewniając bezpieczny przesył informacji za pomocą poczty elektronicznej.  

Ostatnie wpisy

All rights reserved to Cryptive Krzysztof Osiński – 2022

Produkty

Śledź nas na​